Blogger Widget'larını Sayfalarda Gizleme ve Gösterme

29.12.17
Blogger Widgets

Blogger blog sitesine eklenen widget'lar veya veriler, ana sayfa da dahil olmak üzere varsayılan olarak tüm sayfalarda görüntülenir. Belirli yayınlarda, statik sayfalarda veya ana sayfada bulunan widget'ları gizlemek için veya göstermek için XML konumlandırma etiketlerini kullanabilirsiniz.

Blogger Widget'ları Belirli Sayfalarda Nasıl Gösterilir ve Gizlenir?


Blogger şablonunuzda bulunan widget'ları kolayca tanımlayabilmeniz için eklemiş olduğunuz HTML/Javascript gatget'larına bir başlık ekleyin. Widget'a eklemiş olduğunuz başlık ile diğer widget'larda bulunan başlıkların birbiriyle eşleşmeyecek şekilde benzersiz olduğuna dikkat edin.

Blogger widget'larını belirli sayfalar için nasıl gizleneceğini ve gösterileceğini aşağıdaki örnek widget XML kodlarını inceleyerek yapabilirsiniz.

Yeni konumlandırma etiketleri için aşağıdaki yazımızı da okumanızı öneririz.

Bknz: Blogger Yeni Veri Konumlandırma Etiketleri

Örneğin widget'larınızdan biri "Son Yayınlar" widget'ı ve bu widget'ı sadece ana sayfada göstermek istiyorsunuz. Öncelikle blogunuzun şablon kodları arasında ilgili widget'ı bulun ve aşağıdaki örneklerde olduğu gibi XML konumlandırma etiketlerini kullanarak sadece ana sayfada görünmesini sağlayabilirsiniz.

Örnek Widget Kodları

<b:if cond='data:view.isHomepage'>
  <b:widget id='HTML5' locked='false' title='Son Yayınlar' type='HTML'>
    <b:includable id='main'>
      <b:if cond='data:title != ""'>
        <h2 class='title'>
     <data:title/>
    </h2>
      </b:if>
      <div class='widget-content'>
        <data:content/>
      </div>
    </b:includable>
  </b:widget>
</b:if>

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi blog sitesinde bulunan widget ve verileri istediğiniz sayfalara, yayınlara, ana sayfaya ve öğe sayfalarına konumlandırabilirsiniz.
Faydalı mı?
 1. Konuyla alakasız ama ben birşey sormak istiyorum siteme sizin ki gibi bir yorum bölümü yapmak istiyorum naapabilirim acaba temanın kendisinde mi olması lazım acaba?

  YanıtlayınSil
 2. Tabiki ekleyebilirsiniz. https://bloggereklentileri.blogspot.com.tr/2016/04/blogger-icin-disqus-blogger-ve-facebook.html

  YanıtlayınSil
 3. Bu yöntemi uyguladığımızda görünmeyen eklentilerin boşlukları kalabiliyor. Yabancı bir web sitesinde keşfettiğim bir yöntem çok etkili ve basit. Yapmamız gereken tek şey aşağıda verdiğim kodu " /head " ın üzerine yapıştırmak. Ne eklenti kalıyor ortada ne de boşluğu.


  < style >
  #HTML7 {
  display: none !important;
  }
  < /style >


  Mesela ben bu kodla HTML7 id'sine sahip eklentiyi sadece ana sayfada gizledim. Yeni veri konumlandırma etiketleriyle denemesem de benim işime yaradı. Sizler de deneyebilirsiniz.

  Ayrıyetten wp kullanıcılarının tek tıkla ulaştığı harika bir sticky sidebar eklentisi var. Yani öyle sadece belirli bir eklentiyi yapışkan hale getirmiyor. Sidebarınızı tamamen düzenli nizamlı şekilde yapışkan hale getiriyor. Harika birşey. Uzun makalelerde aşağı indikçe oluşan o lanet boşluğu veya kısa makalelerde kendi başına aşağılara yardırıp gitmiş o berbat sidebarı ortadan kaldırıyor. Bu eklentiyi kullanan hazır temalar var ancak bir eklenti için koca temayı yüklemek insanın ağrına gidiyor. Siz bu muhteşem eklentiyi bloggera uygun hale getirebilir misiniz? Bunu yapıp yeni bir yazı olarak yayınlarsanız şuna emin olun binlerce trafiği bir anda sayfanıza çekeceksiniz. 2 hafta boyunca yemedim içmedim aradım durdum hala uyarlayıp yayınlayan yok. Bahsi Geçen Eklenti: https://github.com/WeCodePixels/theia-sticky-sidebar
  Eklentiyi Kullanan Örnek Bir Blogger Teması: https://roslyn-way2themes.blogspot.com/

  Kaç tane eklenti eklerseniz ekleyin hala o muhteşem düzeninde çalışıyor. Bunu uyarlarsanız gerçekten bizleri çok sevindirirsiniz. Saygılarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer bir eklenti veya bir widget'ı kullanmak istemiyorsanız neden "display: none" css kodunu kullanıyorsunuz ki ?? bu yazımızda veri konumlandırma etiketi ile bir eklenti veya widget'ın sadece ana sayfada görüntülenmesinden bahsettim. Diğer sayfalarda da bu veri etiketlerini kullanarak istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Tabiki burada blogcuların kafasını karıştıran şu ücretsiz tema kullanmaları ve eski kodları barındırmaları.. Yani bir temada düzenleme yapmak istiyorsanız düzenleme yapacağınız tema kodları hakkında tamamen bilginiz olması gerekmektedir. Yada temayı kendiniz kodlamış olmalısınız. Aksi halde bu şekilde düzensiz veya anlamsız kodlar kullanmaya devam edersiniz..

   Sil
  2. Yok siz beni yanlış anladınız. Sizin önerdiğiniz yöntemde bir eklentiyi sadece ana sayfayada gösterirsek diğer sayfalarda boşluğu kalabiliyor. Ama bu anlamsız dediğiniz kodu kullanarak css kodu eklersek boşluk kalmıyor. Tabii biz garibanlar hep ücretsiz temaların kodlarını örnek aldık. Belki de yanıldık. Ya da hiç bu bloggera bulaşmayıp wp den istediğimiz herşeye tek tıkla ulaşacaktık.

   Sil
  3. Bu konuda yanlış düşünüyorsunuz.. Blogger WP'ye göre basit ve ücretsiz ve WP'ye göre göre bazı avantajları da var tabiki en önemlisi güvenlik.. Ben sizin anlatmak istediğinizi anladım ancak benim anlatmak istediğim hem Blogger blog sitesinin doğru ve daha hızlı çalışmasını sağlamak içindi.. Benim anlattım ve söylemek istediklerimi bir bütün olarak düşünürsek özel olarak tasarlanmış bir Blogger teması gerçekten çok iyi işler çıkarır ve çok büyük bir fayda sağlar..

   Sil
 4. Anlıyorum. Zaten ben de özel olarak tasarlamaya çalışıyorum sizlerin vb. yabancı sitelerden aldığım eklentilerle bayağı da bir şey yaptım zaten. Sanki hazır tema satın almışçasına hoş duruyor hem de hızlı o da bloggera has onu da biliyorum. Ancak ağrıma gitti üstat. Bahsettiğim kayan sidebarı sadece artık çürümüş birkaç ücretsiz tema kullanıyor. Herkesin ağzında bir sticky widget kimse demiyor sticky sidebar diye... WP kullanıcılarının tek tıkla ulaşması kafayı yedirdi. Doğal olarak bir patlama yaşadım.

  YanıtlayınSil