Blogger Arama Sonuçları Sayfalarında Adsense Reklamları Neden Gizlenmeli?

25.1.18
Blogger Arama Sonuçları Sayfalarında Adsense Reklamlarını Gizleme

Blogger sitelerine yapılan saldırılara karşı, arama sonuçları sayfasında bulunan Adsense reklamlarını gizleme ile ilgili detaylı bilgiler paylaşacağım.

Blog arama sonuçları sayfası, blog sitesine zarar vermek için kullanılan alanlardan biridir. Bu sayfada genellikle Adsense tarafından kabul edilmeyen anahtar kelimeler ile arama yapılmaktadır. Halbuki, blog içi arama yapılan anahtar kelimeye uygun herhangi bir içerik bulunmamaktadır.


Bu nedenle, blogun bağlı olduğu Adsense hesabında, belirli bir anahtar grubunun arama sayfası iyileştirme üzerinde kötü bir etki oluşturacaktır. Daha açık söylemek gerekirse, Adsense hesabı askıya alınabilir. Adsense tarafından gönderilen e-posta bildirimlerinin ve Adsense gösterge panelinde bulunan politika merkezinin her zaman kontrol edilmesi gerekir.

Böyle bir durumlardan kaçınmak için, arama kutusu blog için önemli bir unsur olduğundan ve blogdan tamamen kaldırılmayacağı için, çözüm yolu reklamları arama sayfasında gizlemektir.

Blogger arama sayfasında reklamları gizlemek, arama sayfalarında reklamların görüntülenmeyeceği anlamına gelir ve blog ziyaretçileri tarafından kullanılan anahtar kelimeler ne olursa olsun Adsense hesabını etkilemez.

Blogger Arama Sonuçları Sayfalarında Adsense Reklamlarını Gizleme


Blog sitesinde bulunan Adsense reklamlarını, arama sonuçları sayfasında gösterilmeyecek şekilde düzenlemek için aşağıdaki kodu kullanın.

Örnek Kod Ekleme
<b:if cond='data:blog.searchQuery'>
<b:else/>
Reklam Kodunuzu Buraya Ekleyin
</b:if>

Yukarıdaki kod içerisinde bulunan yere Adsense reklam kodunuzu ekleyin. Bunu, blogunuzda bulunan tüm Adsense reklam birimi kodu için uygulayın.

Bknz: Blogger Yeni Veri Konumlandırma Etiketleri

Blog arama sonuçları sayfasını, bloga zarar verebilecek anahtar kelimelerden korumak için, Adsense reklamlarını gizleme yöntemini paylaştım. Bunu yapmadığınız sürece her zaman risk altındasınız demektir.

Bu yazımız ile ilgili görüş ve sorularınız için yorum formunu kullanabilirsiniz.
Faydalı mı?
 1. Hocam bu sorun, reklamların görüntülenmesi sorununu çözer mi, bazı sayfalarda halen daha reklamlar görüntülenmiyor

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba yunus, bunun reklam gösterimi ile alakası yok.

  YanıtlayınSil
 3. Anladım hocam, sizde adsense politikalarının güncellendiği, ilk gün ki gibi reklam sorunu yok sanırım.

  YanıtlayınSil
 4. Hocam en güzel ve sağlam bilgileri sitenizde bulabiliyorum.
  Elinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
 5. Hocam konu dışı ama sitemde disqus yorumlarını nasıl kaldırabilirim?
  Yerine blogger yorum sistemini kullanmak istiyorum

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba Yunus Emre YANAR, öncelikle bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz. Disqus yorum sistemini şablon l-kodlarınız arasından doğru bir şekilde kaldırmalısınız aksi halde bazı sorunlara yol açabilir. Blogunuzun şablon kodlarını göremediğimiz için kesin bir bilgi vermemiz yanlış olur.

  YanıtlayınSil
 7. Hocam @BloggerEklentileri Merhaba Şey Soracaktım Yayın Altında Paylaş script Nerden Bulabilirm Çok İyi Duruyorda Yardımcı Olursan Sevinirim.

  YanıtlayınSil
 8. Merhaba Ali Özay, sitemizde kullandığımız paylaşım butonlarını mı soryorsunuz?

  YanıtlayınSil
 9. Örnek kod görünmüyor nereye uygulanacağı göremedim.
  Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 10. Bilmediğim bir konuydu. Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil