Blogger Gezginler ve Dizin Oluşturma Ayarlarını Güncelleme

22.2.18
Blogger Blogspot Gezginler ve Dizin Oluşturma

Google Blogger yeni güncellemeleri ile bazı ayarların yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. Özellikle de ads.txt dosyasının kullanılmaya başlaması ile blog sitelerinde bazı ayarların yeniden yapılandırılmasını zorunluluk haline getirdi.


Google Adsense ve Blogger'da yapılan güncellemeler nedeniyle blog sitelerinde yeniden düzenlenmesi gereken ayarlar;
 • Blogun özel robots.txt içeriğini ayarlama
 • Blogun özel robot başlık etiketlerini ayarlama
 • Blogun özel ads.txt içeriğini ayarlama

Blogger Gezginler ve Dizin Oluşturma Ayarlarını Düzenleme

Blog sitenizin ayarlarını yeniden yapılandırmak için öncelikle Blogger hesabınıza giriş yapın. Blogunuzun kumanda panelinin sol tarafında bulunan menüden Ayarlar > Arama tercihleri > Gezginler ve Dizin Oluşturma bölümünü açın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

Video

1- Özel robots.txt içeriğini ayarlama: Blog sitesi yöneticileri robots.txt dosyasını, blog sitelerinde robotlarla ilgili talimatları vermek için kullanılır. Blog sitenizi Google arama sonuçlarına dahil etmek için Google Search Console'a eklemeniz gerekmektedir.

Bknz: Blogger Sitesini Google Search Console Ekleme

Blog sitenizi ekledikten sonra blogunuzun site haritası dosyalarını da Google Search Console'a eklemelisiniz.

Blogger Site Haritaları
https://blog_adi.blogspot.com/sitemap-pages.xml
https://blog_adi.blogspot.com/sitemap.xml

Yukarıdaki site haritası dosyalarını ekledikten sonra aşağıdaki robots.txt dosyasını da blogunuzun özel robots.txt içeriği kutusuna eklemelisiniz.

Blogger Robots.txt Dosyası
Blog sitenize daha önce robots.txt dosyası eklediyseniz ve aşağıda belirtilen satır hala robots.txt dosyasınızda bulunuyorsa, bu satırı ki robots.txt dosyasınızdan kaldırın. Çünkü daha önceden eklemiş olduğunuz robots.txt dosyası içerisinde bulunan, AdSense tarayıcısının blog sayfalarını dizine eklemesine izin vermeyen aşağıdaki iki satırlık metni kaldırın.

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: https://blog_adi.blogspot.com/sitemap-pages.xml
Sitemap: https://blog_adi.blogspot.com/sitemap.xml

Blogger siteleri için güncel robots.txt dosyası aşağıdaki gibidir.

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: https://blog_adi.blogspot.com/sitemap-pages.xml
Sitemap: https://blog_adi.blogspot.com/sitemap.xml

Alan adı kullanan blog siteleri için güncel robots.txt dosyası aşağıdaki gibidir.

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: https://blog_adi.blogspot.com/sitemap-pages.xml
Sitemap: https://blog_adi.blogspot.com/sitemap.xml

Bknz: Robots.txt dosyanızdan tarayıcımıza erişim izni verme

2- Özel robot başlık etiketlerini ayarlama: Bu alanda bulunan ayarlar, blogunuz için arama motorlarına sunulan robot başlık etiketlerini ayarlamak için kullanılır.

Blogger sitelerinde bulunan özel robot başlık etiketleri 3 kısımdan oluşur;
 • Ana sayfa
 • Sayfaları arşivle ve arama yap
 • Yayınlar ve sayfalar için varsayılan ayar

Blog sitenizin özel robot başlık etiketlerini aşağıdaki resimde gösterildiği gibi düzenleyin.

Özel robot başlık etiketleri
Özel robot başlık etiketleri

Yukarıdaki resimde gösterilen ayarları blogunuzda uyguladıktan sonra değişiklikleri kaydedin.

Bknz: Blog Header Özel Başlık Robotu Ayarlama

3- Özel ads.txt dosyasını etkinleştirme ve ekleme: Aşağıdaki ads.txt dosyasında belirtilen yere Adsense yayıncı kimliğinizi ekleyin ve blogunuzda bulunan ads.txt içerik kısmına ekleyin.

Blogger Özel Ads.txt Dosyası
google.com, pub-0000000000000000, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Bknz: Blogger Özel Ads.txt İçeriği Nasıl Etkinleştirilir?

Yukarıdaki ayarları doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olun. Google, Blogger ve Adsense'de yeni güncellemeler yapmasından dolayı bu düzenlemeleri yapmak zorunda kaldık. Google, Adsense için yeni güncellemeler yapmaya devam ediyor. Bu nedenle, güncellemeleri takip etmeniz gelirleriniz açısından çok önemli. Yeni bilgileri blog sitemizde paylaşmaya devam edeceğiz. Bu yayınımız ile ilgili görüş ve sorularınız için yorum formunu kullanabilirsiniz.
Faydalı mı?
 1. Teşekkürler hocam, elinize sağlık, Adsense`in yeni reklam modeli olan "otomatik reklamlar" hakkında da bir makale bekliyoruz.

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba,
  Robots.txt ayalarım şu şekilde:

  User-agent: Mediapartners-Google
  Disallow:

  User-agent: *
  Disallow: /search
  Allow: /

  Sitemap: https://www.oscarfavorite.com/sitemap.xml

  Ayrıca, Özel robot başlık etiketlerim de sizin tarif ettiğiniz şekilde ayarlı.
  /sitemap.xml olarak gönderdiğim site haritamda ve dizine eklenme konusunda hiçbir problem olmamasına rağmen /sitemap-pages.xml olarak gönderdiğim diğer haritada şöyle bir uyarı aldım:

  Site Haritanızdaki URL'lerin bir örneğini test ettiğimizde, sitenin robots.txt dosyasının URL'lerden bazılarına erişimi engellediğini fark ettik. Site Haritasında bulunan URL'lerden bazılarını engellemeyi amaçlamıyorsanız, Site Haritanızda gönderdiğiniz URL'lerin Gogolebot tarafından erişilebilir olduğunu doğrulamak için lütfen robots.txt analiz aracımızı kullanın. Erişilebilir tüm URL'ler yine de gönderilir.

  Robot dışında bırakılan bir url ye sahip olduğum söyleniyor zaten toplamda 8 adet sayfa var ve 7'si dizine eklenmiş hepsi de birbirinin aynı şekilde çalışıyor bu url de ne gibi bir sorun olabilir ve bu sorunu nasıl düzeltebiliriz? Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. Görmem gerekir konsolda bulunan site haritası bağlantılarını. 7 tane sayfanın dizine eklenmesi ve 1 sayfanın dizine eklenmemesi site haritası ile olan bir problem değildir. [User-agent: Mediapartners-Google
  Disallow:] Yukarıda bu iki satırlık metnin robots.txt dosyasından silinmesi gerektiğini de söylemiştik.

  YanıtlayınSil
 4. Tekrar merhaba,
  Evet o kısmı nasıl atladığıma ben de inanamadım. Bilgileri güncelliyorum bir sorun olursa tekrar yazarım. Hatırlatma için çok teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 5. Selamın aleyküm hocam bir sorum olacaktı yukarıda robot etiketlerini ve sitemap nasıl olacağını göstermişsiniz ama sizin robot etiketlerine baktığımda neden Allow yok sadece Disallow: ve onun sonrasında robot sitemap sonrasında atom xml sonrasında feeds post sonrasında sitemap page şeklinde sıralanıyor acaba bu size özel bir durummu yoksa yanlışlıklamı yaptınız merak ettim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Barış bey, lütfen bu adresteki yayını inceleyin: https://www.arlinadesign.com/2019/06/blogger-robotstxt-index.html

   Sil
 6. Teşekkürler hocam bir şey daha sormak isterim yandex webmastere kayıt oldum fakat paylaşımlarım misal şu şekilde index alıyor https://www.arlinadesign.com/2018/02/ site:https://www.arlinadesign.com diye arattığımda ocak şubat şeklinde tarih biçiminde indexlendiğini görüyorum bazı paylaşımların bunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ilginiz alakanızdan dolayı

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. index tarihlerine takılmayın yada sırasına, arama motorları farklı tarih ve sıralama ile içerikleri tarayabilir. Sizin yapmanız gereken blog sitenize düzenli içerik oluşturmak. Örnek verecek olursak, blog sitenizde bazı yayınlar daha fazla tıklanır bu içerikler daha değerli olduğu için arama motorları sıralamasını değiştirmek için yaniden güncelleyebilir.

   Sil