Blog Adı ve Adresi Nasıl Değiştirilir?

7.3.18
Blog Adı ve Adresini Değiştirme

Yeni bir blog açmayı planlıyorsanız, blog adı alma işlemini dikkatli yapmalısınız. Bazı nedenlerden dolayı, bir blog adı oluşturmak en zor işlemlerden birisidir. Çünkü blogunuz için seçtiğiniz blog adı birkaç gün sonra baktığınızda mantıklı olmayabilir ve blog adınızı değiştirmek isteyebilirsiniz.


Böyle bir düşünceniz varsa, Blogger gösterge panelinin Ayarlar kısmına giriş yaparak blogunuzun adını değiştirebilirsiniz.

Blog Adını ve Adresini Değiştirme

Blog adınızı değiştirmek için aşağıdaki adımları takip edin;

Birinci adım: Blogger hesabınıza giriş yapın ve adını değiştirmek istediğiniz blogunuzu seçin.

İkinci adım: Blogunuzun sol tarafında bulunan menüden Ayarlar > Temel sekmesine tıklayın.

Üçüncü adım: Temel ayarlar kısmında başlık, açıklama ve blog adresi gibi blogunuzla ilgili ayrıntıları düzenleme seçeneklerini göreceksiniz. Burada, blog adresinizi ve/veya blog başlığınızı kolayca değiştirebilirsiniz.

Blog Adı ve Adresini Değiştirme

Yukarıdaki resimde numaralandırılmış yerlerden yapılabilecek temel ayarlar;

(1) Blod adını değiştirmek için,
(2) Blog açıklamasını değiştirmek veya eklemek için,
(3) Blog adresini değiştirmek için,

Bknz: Blog İçin Kaliteli İçerik Nasıl Yazılır?

Yeni bir blogunuz varsa, blog adresinizi değiştirmeniz blogunuzu etkilemez ve blogunuz yeni adresi ile arama motorlarında görüntülenmeye başlayacaktır. Ancak, blogunuzu daha önceden açmış ve blogunuzda çalışmalar yaptıysanız, blog adresinizi değiştirmeniz blogunuz için iyi bir sonuç vermez ve arama motorlarındaki sıraması olumsuz yönde etkilenecektir. Çok eski bir blogunuz varsa ve hala ...blogspot.com olarak kullanıyorsanız, blogunuz için bir alan adı satın almayı düşünebilirsiniz.
Faydalı mı?
 1. Hocam iyi akşamlar Blog adresimin ismini değiştirmek istiyorum bu sıkıntı olur mu sizce yazılarım yayınlarım gider mi ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim desteğinizi rica ederim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serkan bey, blog adı veya domain değişiklikleri arama motorlarından kaldırılır. Çünkü robotlar tekrar blog sitesini taramak istediğinde indekslenmiş bağlantıları bulamaz ve 404 hatası verir. Yani yeni bir blog açmak ile başlık veya domain değiştirmek arasında sadece 404 hata sorunu var, Yani blog sitesindeki herşey olumsuz etkilenir.

   Sil
 2. Çok teşekkür ederim hocam cevabınız için iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlayınSil