Blogger Özel Alan Adı ve Kullanmanın Faydaları Nedir?

25.8.18
Blogger Domain Kullanımının Faydaları

Blog yazarlarının çoğu fazla bir bilgiye sahip olamdan, ..BlogSpot.com veya ..WordPress.com ile blog yazmaya başlar. Elbette bu her zaman için güvenli bir yoldur, ancak blog kullanıcıları kariyer yapmak isteyen bir kişi olarak, bu büyük bir hatadır.


Kendinden barındırılan bloglar, profesyonel bir blogcu olmayı düşünenler için en iyi seçeneklerden biridir. Bu yazımızda, kendinden barındırılan bir blogunun faydalarını tartışmayacağız, özel alan adları hakkında önemli bilgiler paylaşacağız.

"Özel alan adı" terimini duydunuz ve ne olduğunu merak ettiniz mi?

BlogSpot veya WordPress.com'a kaydolduğunuzda, aşağıdaki gibi bir alan adı elde edersiniz:
 • blog_adresim.blogspot.com
 • blog_adresim.wordpress.com

Ancak profesyonel bloglar için, bu tür alan uzantıları pek iyi sonuçlar vermez.

Ücretsiz blog platformlarını kullanarak blog yazan birçok blog kullanıcısı genellikle özel bir alan adı satın almak istemez. Aynı alt alanda yıllardır blog yazmaya devam ederler. Daha fazla trafik aldıklarında her zaman özel bir alan adı almayı düşünüyorlar. Ama bu her zaman doğru değil.

Özel Alan Adı Olmadan Neleri Kaçırıyorsun?
 1. Uzun zamandır blog yazıyorsanız ve çok fazla trafik çekiyorsanız, blogunuz bazı alan adı yetkilerini oluşturmuştur. Ancak özel bir alana geçtiğinizde, tüm bu DA'yi kaybedersiniz ve baştan başlamanız gerekir. Sıralamanızı SERP'de tutabilseniz bile, DA'nız 0'a geri döner. Bizim yaptığımız gibi..
 2. Blogunuzu arama motorlarında ararken, yeni blog adresiniz bir süre görünmeyecek. Google'ın eski bir alt alandan yeni root TLD'nize (301 yönlendirmesinden sonra) bağlantı ilişkisini iletmesi zaman alır.
 3. Yeni alan adınızı tamamen entegre etmek için Google Analytics ve Web Yöneticisi Araçları hesaplarınızı güncellemeniz gerekir. Eski analiz kodlarını yeni bir alanda kullanabilseniz de, eski alan adı altında yeni bir alan adı için metriklerinizi ölçmeniz doğru olmaz.
 4. Tüm arama motorlarına tekrar bir site haritası göndermeniz gerekir.
 5. Blogunuzun adresini tüm sosyal medya profillerinde güncellemeniz gerekir.
 6. Bir alt alandan özel bir alana geçiş yaptığınızda, bu yeni alan adını yeniden markalaştırmanız ve yeniden tanıtmanız gerekir.

Özel Alan Adının Faydaları:
 1. Arama motorlarında daha iyi konuma sahip olma. Arama motorları (özellikle Google) ...blogspot.com veya ...wordpress.com alan adları yerine kök etki alanlarına bağlantı yapmayı tercih eder.
 2. Bir alan adı ile AdSense hesabınızın onaylanma olasılığını da artırabilirsiniz. Özel alan adı ile bir ayda AdSense hesap onayı alma imkanınız bile olabilir.
 3. Gmail veya Yahoo e-postası yerine kullanıcıadı@alanadiniz.com gibi bir iletişim e-posta adresiniz olabilir.
 4. Mesela bir sohbette uzun bir blog adı kullanmak yerine alan adınızı kolaylıkla söyleyebilirsiniz.
 5. Özel alan adı, kullanıcıların gözünde çok daha güvenilir bir seviyededir. Paranızla bir blog oluşturmaya çalışıyorsanız, ücretsiz bir alt alan adından daha özel bir alanla daha kısa bir sürede popüler bir blog sahibi olablirsiniz.

Belki de en önemli nokta, blogunuz için birinci günden itibaren bir marka isminin olması.

Özel Alan Adı Nasıl Seçilir?

Bu konu geniş ve ayrıntılı bir konu, ancak pratik birkaç ipucu da işinize yarar..
 1. Çok uzun bir alan adı yerine daha kısa bir alan adı seçmeye çalışın.
 2. Alan adının kolay ve akılda kalıcı olduğundan emin olun.
 3. Ücretsiz bir alt alandan geçiş yapıyorsanız markanızı aynı şekilde kullanmaya çalışın.. örn: bloggereklentileri.blogspot.com adresine bloggereklentileri.com, bu mümkün değilse, benzer bir alan adı bulmaya çalışın yada kaliteli bir alan adı satın alın.

Şimdi ne düşünüyorsunuz? Özel bir alan adıyla neden bloglamaya başlamamız gerektiğine dair aklınıza gelen başka nedenler var mı? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum formlarında paylaşın lütfen.
Faydalı mı?
 1. alan adınızın da otoritesi yüksek hocam :)

  YanıtlayınSil
 2. Hocam Güzel Konu Teşekkürler Bilgilendirme için.

  YanıtlayınSil
 3. Teşekkürler. Bu çok önemli bir konu. Sanki domain almak için çok para gerekiyormuş gibi sonraya bırakma hatasına düşüyoruz hep. Sonradan alınca her şeyin ama her şeyin sıfırlanması insanı deli ediyor.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.. Blogger domain ile ilgili detaylı bilgiler hazırlıyorum. Daha iyi anlaşılması ve blog sitelerinden daha çok para kazanç elde etmek için detaylı bilgiler vereceğim.

   Sil
 4. Merhaba, birkaç gündür bu konu kafamda soru işareti idi ilk öncelikle açıklama için teşekkürler. Benim sormak istediğim şeyler var.

  Dediklerinizde haklısınız ben de bu nedenle 2 haftalık blogumu henüz Adsense veya Google Search Console gibi eklentilere katmadım. İlk önce bir domain (alan adı) almanın daha mantıklı olduğunu ve bu alan adı ile Adsense kaydolmanın, Google Search Console kullanmanın doğru olduğunu düşündüm. Kafamdaki soru işareti şu :

  Bu sonuçta bir yönlendirme bu nedenle siteadım.blogspot.com yerine siteadım.com ile Adsense kaydı yaptığımda sorun olacak mı ? Yani ödemeler, reklamlar kusursuz çalışacak mı?

  YanıtlayınSil
 5. Herhangi bir sıkıntı olmaz, ancak domain_adi.com veya blog_adi.blogspot.com olarak adsense başvurusu yaparsanız dikkat etmeniz gereken şu;

  1- blog_adi.blogspot.com adı ile başvuru yaptığınızı düşünelim ve adsense hesabınız onaylandı ve domain eklemek istediniz, reklamlarınız görünmeyebilir ama bu bir sorun değil, sadece yapmanız gereken yeni domain adınızı adsense panelinizden yeni site gibi tekrardan başvurmanız ve 48 saat beklemeniz gerekebilir. Herhangi bir sorun çıkmaz %100 çalışır.

  2- domain_adi.com olarak adsense başvurusu yaparsanız burada yapmanız gereken birşey yok sadece onay sürecini beklemelisiniz.

  Bunların dışında, eğer uzun süre blog yönetecekseniz ve kaliteli içerikler paylaşacaksanız domaini hemen eklemenizde fayda var. Çünkü arama motorları alan adlarına daha çok önem vermekte.

  YanıtlayınSil
 6. Hocam söylediğiniz ile hiç alakası yok google alan adı uzantısına bakmaz içeriğe bakar bunun bir çok örneği de var.

  YanıtlayınSil
 7. Merhaba RüyaAnlamı, hiç alakası olmayan ne? Denediniz mi?

  YanıtlayınSil
 8. Merhabalar. Ben şundan korkuyorum eğer yeni bir alan adına geçersem benim googledaki sıralamam sıfırlarnırmı yoksa sadece ismim değişir yine web sitemin adını yazdığımda eski yerinde durur mu?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, alan adı değişikliği yapılması durumunda Google Search Console eski alan adınıza ait tüm bağlantıları (URL) 404 hatası olarak gösterir.

   Örneğin; Aşağıdaki bağlantıları inceleyin, böyle bir durumda Google Console yeniden site haritası (sitemap) dosyalarınızı göndermeniz gerekmektedir.

   https://wwww.eskialanadi.com/p/icerikler - Google Search Console = 404 hata sayfaları
   https://wwww.yenialanadi.com/p/icerikler - Google Search Console = Yeni mülk ekleme mecburi

   Dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Blog sitenizde veya bir web sitenizde alan adı veya her hangi bir sayfanın URL'sini değiştirmeniz durumunda bunu Google Search Console bildirmeniz gerekiyor. İş sadece Google Search Console bildirmekle bitmiyor. Blog sitenizin arama motorlarında görünmemesine hata kaybolmasına bile neden olabilir. Bunun yerine yeni bir web sitesi açmanız daha iyi fikir olacaktır. Aslında alan adınızın çok da bir önemi yok %10 etki eder, ancak içerikleriniz %90 etki eder.

   Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz.

   Sil