Adsense Reklamları Yeni Yayınlanan Yayınlarda Neden Görünmüyor?

14.1.18
Google Adsense Reklamları

Adsense yayıncıları son zamanlarda, özellikle yeni yayınlanan yayınlar için, Adsense reklamlarının görünmemesinden veya reklam alanlarının boş görünmesinden yakınmakta. Tabii ki bu durum da, yayınlarda reklam görünmemesi veya boş görünmesi geliri etkilediğinden dolayı, Adsense yayıncısını karamsar kılıyor.

Web sitelerini yönetme: Robots.txt dosyanızdan tarayıcımıza erişim izni verme

Bu konuda pek çok spekülasyon ortaya atılıyor, bunlardan biri de Google'ın muhtemelen Adsense'de güncelleme yapıyor olması.

Aslında Google, ürünlerini sürekli güncellemeye devam ediyor. Örneğin, Page Speed Insight ve Google Search Console bazı düzenlemeler nedeniyle güncellemeler yaptı.


Benzer şekilde Adsense ile Google, web sitesinde reklam sunma şeklini değiştirdi. Web veya blog veya webin veya blogun bir sayfasına henüz erişilemiyorsa veya Adsense botuna erişilemiyorsa, Adsense otomatik olarak web'i veya blog'u para kazanma özelliğini aktifleştirmez, bu durum aynı Youtube videolarında olduğu gibi reklam geliri hemen aktif olmamaktadır. Bu şekilde Adsense, AdSense politikasına uymak ve tüm yayınları daha kolay bir şekilde izleyebilmek için bazı değişiklikler yaptı.

Bknz: Adsense Yazı İçi Reklamlarını Blog Yazılarına Ekleme

Bu değişiklik, yeni bir yayın yayınladığınızda açıkça fark edilebilir. Tüm Adsense reklamları, yeni yayınlanan yayınlarda görünmez veya boş görünür.

Elbette mantıklı bir durum, çünkü yeni yayınlara Google botları erişim sağlamamış olabilir. Adsense reklamları, sayfaya Google botları tarafından erişildikten sonra görünür.

Google ve Adsense botlarının blogugunuzu taradığından emin olmak için, robots.txt'yi etkinleştirin ve tarayıcı robotlarına erişim izni verin.

Google Arama Konsolu'nda blogda robots.txt dosyasını etkinleştirilmediğin de bir uyarı görüntüleniyor. Google robotunun, bot erişim hakları için robots.txt dosyasını bulamadığı için blogu tarayamadığı anlaşılıyor.

Blog İçin Robots.txt Dosyansından Tarayıcıya Erişim İzni Verme


Bu sorunları gidermek için aşağıdaki değişiklikleri yapın:

Blogunuzda robots.txt dosyasını aşağıdaki dosya gibi kullanmaya devam ediyorsanız, blogunuzda robots.txt dosyasını değiştirin.

Robots.TXT
User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: http://blog_adi/feeds/posts/default?orderby=UPDATED

Yukarıdaki robots.txt dosyasını değiştirin, yukarıdaki robots.txt dosyası asıl olarak Adsense botlarını blog'u taramak için engelleyecektir, açıklama burada. Bu nedenle, Adsense botunu engelleyecek seo dostu robots.txt ayar önerilerine dikkat edin. Bunun için, aşağıdaki robots.txt dosyasını kullanın.

Robots.TXT
User-agent: *
Disallow: /search
Allow: /

Sitemap: http://blog_adi/sitemap.xml

Google botlarının yeni yayınlarınızı hızlı bir şekilde taraması ve güncellenmesi için, yeni yayın URL'nizi Search Console'a gönderin. Bunu her yeni yayından sonra yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi yayın URL'sini Google'a bildirdiğinizde yayının birkaç dakika içerisinde tarandığını ve indekslendiğini görebilirsiniz.

Resim
Blog Yayınlarını Hızlı İndeksleme

Bu yazımızda bloga eklenen yeni yayınlarda Adsense reklamlarının görüntülenmemesi ile ilgili bazı bilgileri kaynak göstererek sizin için paylaştık. Bu yazımız ile ilgili görüş ve sorularınızı yorum formunu kullanarak bize iletmenizi bekliyoruz.
Faydalı mı?
 1. Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
 2. Bizi takip ettiğiniz için, biz teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil
 3. Hocam selam
  Adsense reklam alanları boş..sadece bunu yaptığımızda adsense alanlarında boş reklamlar düzelicek midir ?
  BAŞKA BI YERDE ŞÖYLE BİRŞEY YAZIYOR?
  Forumda bu sorunu şimdi gördüm. Bende de olmuştu ben şu şekilde çözdüm. Aralık 15'inden sonra siteye siteadı/ads.txt dosyası eklemiz zorunlu oldu.
  txt'nin içine
  google.com, pub-(İD'NİZİ YAZIN), DIRECT, f08c47fec0942fa0
  yazarak çözebilirsiniz. Özel reklam alanlarda birşeyler yazması gerekiyor
  http://www.bbc.com/ads.txt
  http://www.mynet.com/ads.txt
  iyi forumlar
  Edit: Arkadaşlar ben böyle yaptım düzeldi, forumda ve özel mesajlarda %30 düzelme var %50 etkisi yok %20 az da olsa düzelme var. Tam çözüm demiyelim o zaman yine uygulayanlar uygulasın. Ayrıca ben bu konuyu ücretli açtıkları için açtım orada da bunun aynısını yapacaktı ve ücret alınacaktı.

  YanıtlayınSil
 4. Blogger için ads.txt dosyası şuan için yok. Fakat böyle bir özelliğin Blogger'a eklenmesini bekliyoruz. Yukarıdaki işlemlere gelince blog yayınını 5 dk içerisinde Google'da görürsünüz ve reklam gösterimleri (Adsense güncellemesinden dolayı içeriklere uygun reklamlar görüntüleme) içeriklerinize uygunlacak şekilde görüntülenir. Yani İçeriğinizin %70 kadar reklam görüntülenir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaşacağım.

  YanıtlayınSil